Первинна консультація або первинне інтерв’ю фактично починається з телефонного дзвінка клієнта. На етапі звернення створюються передумови для ефективної співпраці та довіри між клієнтом та психологом, або, навпаки, почуття настороженості, сумнів, усвідомлення неготовності клієнта, тоді зустріч, як правило, відкладається (іноді, подзвонити, попросити про допомогу – це вже подвиг). Як правило, в режимі попередньої розмови по телефону, або листуванні через електронну пошту, психолог визначається з тим, чи він працює з пред’явленою проблемою, визначаються з місцем, часом, ціною.
Первинне інтерв’ю у різних методах має спільні риси, спільні цілі. Але формою можуть трохи відрізнятися. Кожен фахівець (мені ближчий психоаналіз) проводить першу консультацію в манері, характерною для даного методу психотерапії.
Під час первинної консультації важливо:
- налагодити контакт із клієнтом;
- дати клієнту час вільно викласти свою проблему, а також об’єктивні дані (вік, професія, сімейний стан, дані про батьківську сім’ю;
- визначити чи скоригувати запит, цілі клієнта на консультацію;
- дізнатися про очікування.
Первинне психоаналітичне інтерв’ю має діагностичну та терапевтичну функцію. Воно має дати відповіді клієнту та психоаналітику на такі питання: “У чому проблема клієнта?”, “Який конфлікт ховається за симптоматикою, чи ситуацією?”, “Які проблеми можуть виникнути у терапевта в процесі подальшої роботи?”, “Який прогноз ситуації? “, “Які реалістичні цілі можна досягти?”.
Через те, що на першій консультації завдань ставиться більше, ніж на наступних зустрічах, а також час на формування контакту між клієнтом і психотерапевтом, часу відводиться на першу зустріч дещо більше (від 1 -2 годин).
Первинне інтерв’ю, чи первинна консультація може відбуватися за такою формулою: “контакт – запит – контракт”. Т.о. Після встановлення контакту, проясняється чого хоче клієнт, і залежно від цього, спільно приймаються шляхи вирішення проблеми. Можливо, клієнту буде достатньо по-іншому поглянути на ситуацію, і усвідомити свій внесок у цю проблему, в інших випадках обговорюються правила, терміни (контракт) на подальші зустрічі.
Таким чином, первинна консультація може бути як окремим видом психологічної допомоги, так і початковим етапом (найчастіше) психологічного консультування, психотерапії, психоаналізу.